kasa

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Głównym źródłem finansowania inwestycji w naszym kraju jest kapitał zewnętrzny, pochodzący zarówno z kredytów zaciąganych przez firmy i przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, jak i z rozmaitych dofinansowań, oferowanych przez Unię Europejską.

Jeśli chodzi o firmy ubiegające się o kredyt bankowy, to podlegają one podobnym, zasadom weryfikacji, jak każdy indywidualny konsument, który chce sięgnąć po zewnętrzne źródło finansowania. Przede wszystkim skrupulatnie analizowana jest tzw. zdolność kredytowa przedsiębiorstwa, w co wchodzi między innymi aktualna kondycja finansowa firmy, historia i przebieg dotychczasowych spłat rat kredytu (jeśli takie były), w jaki sposób firma radzi sobie ze swoimi zobowiązaniami finansowymi.

Wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy

Jak się okazuje, dla kredytodawcy wiarygodniejszy jest ten podmiot, który wcześniej zaciągał już kredyty dla firm i nie miał problemu z regularną spłatą zobowiązań, niż ten, który nie ma żadnej historii kredytowej. Nie ma się wtedy podstaw do przewidywań, w jaki sposób się zachowa, czy nie będzie zalegał ze spłatą. Bank podejmuje więc ryzyko, bo tak naprawdę nie wie, czego może się po potencjalnym kredytobiorcy spodziewać.

Bank może też skorzystać z możliwości sprawdzenia tzw. czynników zewnętrznych, czyli partnerów biznesowych, kontrahentów firmy.

Przedsiębiorstwo, które ubiega się o kredyt bankowy, musi być przygotowane na pytanie o cel, na który mają być przeznaczone środki. Powinno przedstawić w banku dokładny biznesplan. Po uzyskaniu pieniędzy bank ma prawo także sprawdzić, w jaki sposób wydatkowane są środki, czy zgodnie z przedstawionym celem. W razie niezgodności, trzeba zwrócić pobrane środki.

Popularne rodzaje kredytów dla firm

Wśród kredytobiorców popularnością cieszą się kredyty obrotowe – na bieżące wydatki oraz kredyty inwestycje, zaciągane na nowe inwestycje. W zróżnicowanej ofercie banków każdy przedsiębiorca czy prezes dużej spółki może znaleźć atrakcyjną ofertę, dopasowaną do potrzeb firmy.

-- O autorze

Kredyty dla firm AS West Kredit

 

 

Źródło: pioropolis.pl