kasa

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pojęcia kredytu i pożyczki w ramach mowy potocznej są używane niemal zamiennie. Tylko nieliczni rozróżniają znaczenia obu słów i stosują je z pełną świadomością. 

Elementarne różnice prawne

Pojęcie pożyczki regulowane jest przez prawo cywilne, zaś kredyt znajduje swoje regulacje  w prawie bankowym. Podstawową różnicą jest fakt, że prawo do udzielania kredytów mają jedynie banki i instytucje kredytowe. Pożyczki z kolei, może udzielić każdy, obojętnie czy jest osobą prawną czy też fizyczną. W przypadku pożyczki, prawnym wymogiem jest, aby pożyczkodawca był właścicielem pożyczanych środków. Kredyt zaś, wiąże się ze zjawiskiem kreacji pieniądza, a proces ten jest ograniczany przez regulacje organu pod postacią Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z prawem umowa kredytu musi zostać zawarta na piśmie, zaś w przypadku pożyczki gotówkowej taki wymóg nie istnieje. Zaleca się jednak, aby pożyczki na kwotę powyżej 500 zł były spisane w formie papierowej.

Podstawowe różnice praktyczne

W przypadku kredytu gotówkowego musimy liczyć się z koniecznością zadeklarowania celu przeznaczania środków pochodzących z kredytu. Kiedy sięgniemy po pożyczkę, o takie kwestie raczej nie zostaniemy zapytani przez pożyczkodawcę. W przypadku kredytu gotówkowego najczęściej jedyną dostępną opcją przekazania środków jest przelew bankowy, kiedy bierzemy pożyczkę, często możemy wybrać gotówkową formę jej wypłaty - więcej na ten temat znajdziesz na oferty-kredytow.com.

Różnice kosztowe

Pożyczki gotówkowe udzielane są przez mniej wyspecjalizowane podmioty niż banki. Z powodu ich mniejszej renomy oraz chęci przyciągnięcia klienta, często kuszą one niskim oprocentowaniem długu. Z tego powodu, w zdecydowanej większości przypadków pożyczka gotówkowa będzie opiewała na mniejszy koszt niż kredyt gotówkowy, przy rozpatrywaniu tej samej kwoty długu. Należy tu jednak pamiętać o tym, iż wiele instytucji udzielających pożyczki nie podlega tak rygorystycznym regulacją jak banki. W konsekwencji, na rynku pojawiają się nieuczciwi gracze, którzy konstruują umowy w ten sposób, aby narazić potencjalnego klienta na wysokie koszty obsługi długu. Z tego powodu, w przypadku zaciągania pożyczki, zawsze należy dokładnie przeanalizować zapisy występujące w umowie.

-- O autorze

Robert Wójcik - redaktor portali finansowych

 

Źródło: pioropolis.pl